Jak prać odzież turystyczną?

Jak dbać o odzież turystyczną?

 Jak prać odzież turystyczną? Praktyczne porady

 

Aby nasza odzież turystyczna była jak najdłużej funkcjonalna i spełniała swoje zadanie, powinniśmy odpowiednio o nią dbać. Kwestia odpowiedniego prania jest jedną z najważniejszych, jeśli chcemy aby nasza odzież zachowała swoje właściwości. O tym co robić, jak robić i na co to komu wszystko – dowiesz się z poniższego poradnika!

 

1. Czy pranie ma znaczenie?

 

Tak, pranie odzieży turystycznej ma znaczenie zarówno ze względu na utrzymanie higieny, jak i konserwację odzieży. Oto kilka powodów, dla których warto dbać o pranie odzieży turystycznej:

Higiena: Pranie odzieży po każdym użyciu pomaga usunąć pot, brud, bakterie i inne zanieczyszczenia, które mogą się gromadzić na ubraniach podczas aktywności turystycznych. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych zapachów i zapewnisz utrzymanie czystości.

Trwałość: Regularne pranie zgodne z zaleceniami producenta, może pomóc w przedłużeniu żywotności odzieży turystycznej. Nieprawidłowe pranie, takie jak stosowanie nadmiernie gorącej wody, zbyt agresywnego detergentu czy suszenie w zbyt wysokiej temperaturze, może przyspieszyć zużycie materiału i zmniejszyć jego trwałość.

Wydajność: Niektóre ubrania turystyczne posiadają specjalne właściwości, takie jak odporność na wodę, oddychalność lub ochronę przed promieniowaniem UV. Prawidłowe pranie może pomóc w utrzymaniu tych właściwości, co wpływa na wygodę i wydajność ubrań w trakcie aktywności turystycznych.

Zdrowie: Pranie odzieży turystycznej pozwala uniknąć kontaktu z alergenami, bakteriami i innymi czynnikami, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie skóry. Przestrzeganie zasad higieny osobistej jest istotne podczas podróży i aktywności na świeżym powietrzu.

 

2. Kiedy należy prać swoją odzież turystyczną?

Wtedy, kiedy się mocno zabrudzi – to oczywiste. Jednak czy wymagana jest jakaś częstotliwość prania? Prać rzadziej czy częściej? Co jeśli kurtka czy softshell były użyte na wyjeździe zaledwie kilka razy i nie są zabrudzone?

„Często mycie skraca życie – z tą żartobliwą maksymą spotkałeś się za pewne nie raz. Jak to wygląda w przypadku odzieży turystycznej? Trzeba tutaj postawić sprawę jasno – naturalnie, że wyjątkowo częste pranie może powodować częściową degradację materiału lub właściwości – w końcu odzież moczy się przez kilkadziesiąt minut w wodzie. Jednak, wbrew pozorom, uciekanie od prania kurtki przez kilka lat może spowodować jej nieodwracalne uszkodzenie, szczególnie w kwestii wodoodpornej i oddychającej membrany.

Kiedy więc należy prać swoją odzież turystyczną? Jeśli myślimy o oddychających koszulkach – praktycznie po każdym użyciu. W przypadku bluz sportowych - po intensywnym wysiłku na pewno warto ją odświeżyć. Nieco inaczej wygląda kwestia softshelli lub kurtek turystycznych – tutaj najczęściej pierzemy taką odzież raz w sezonie.

Sama kwestia częstotliwości prania jest oczywiście sprawą indywidualną – jeśli cienkiej kurtki przeciwdeszczowej używasz przez cały rok, zarówno w mieście, jak i podczas częstych wypadów w teren – zapewne będzie wymagała częstszego prania. Nie musisz jednak tego robić po każdym wyjeździe, o ile odzież nie była mocno przepocona i nie jest zabrudzona.

 

3. Prać w domu czy oddać do pralni chemicznej?

O ile w przypadku koszulek czy lekkich bluz nie mamy większych wątpliwości i śmiało pierzemy je w domowej pralce, o tyle często pojawiają się pytania, czy swojej kurtki wodoodpornej lepiej nie oddać do pralni chemicznej? Pozwól, że od razu odpowiemy Ci na to pytanie – pierz w domu!

Są jedynie dwa powody, dla których możemy nie chcieć prać odzieży turystycznej w domu – brak czasu oraz obawa, że zrobimy to niewłaściwie i zniszczymy drogą kurtkę lub spodnie.

W pierwszym przypadku warto zwrócić uwagę, że dojazd do pralni, pozostawienie rzeczy, następnie ich odebranie i zawiezienie do domu pochłoną zdecydowanie więcej czasu niż wrzucenie odzieży do własnej pralki.

Obawa przed złym wypraniem odzieży jest drugim czynnikiem. Jednak po przeczytaniu naszego przewodnika – nie będziesz już miał żadnych wątpliwości, a późniejsza rutyna w pielęgnacji i konserwacji odzieży sportowej sprawi, że staniesz się mimowolnym profesjonalistą w tym temacie 😊

Dodajmy również, że koszt wyprania odzieży w pralni chemicznej jest wyższy nawet kilkunastokrotnie (jeśli nie kilkudziesięciokrotnie) od kosztu, jaki zapłacisz za jedno pranie w swoim domu.

Są oczywiście sytuacje – jak w przypadku kurtek z naturalnym puchem, w których można rozważyć wypranie takiej kurtki w pralni, która dodatkowo wysuszy ją za nas. Jeśli jednak mamy trochę czasu – wszystko zrobimy w domowym zaciszu dużo niższym kosztem.

  

4. Płyn do prania odzieży turystycznej i sportowej – co to?

Zapewne wielokrotnie słyszałeś o tym, że odzież turystyczna powinna być prana w specjalnie przeznaczonych do tego środkach. Może przeszło Ci przez głowę: czy to aby nie jest już jakaś przesada? Czy ktoś nie próbuje mnie naciągnąć do dodatkowych, niepotrzebnych kosztów? Przyjrzyjmy się, czym tak naprawdę jest ten specjalny środek do prania.

Środki do prania odzieży turystycznej możesz kupić w praktycznie każdym sklepie turystycznym lub z odzieżą sportową. Czym się różni taki środek od klasycznego płynu do prania?

Pierwszą cechą takich płynów jest to, że są delikatne i nie podrażniają tkanin. Ma to swoje zastosowanie przy praniu zarówno koszulek sportowych, jak i kurtek z membraną.

Kolejną kwestią jest tutaj przebadany i sprawdzony pod względem działania z membraną skład, który nie powoduje jej uszkodzeń czy degradacji. Membrany w kurtkach turystycznych to w ogromnym uproszczeniu cieniutkie warstwy-folie, praktycznie niewyczuwalne dla nas. Ich rolą jest ochrona przed przemoczeniem, jak również odpowiednie odprowadzanie nadmiaru wilgoci w postaci potu. Membrana znajduje się zwykle pomiędzy materiałem wierzchnim, a podszewką w kurtce. Środek do prania odzieży turystycznej ma za zadanie nie tylko wyczyścić kurtkę z brudu, ale również odświeżyć i wyczyścić membranę z pozostałości soli z naszego potu. Tym samym, nie może on chemicznie reagować z tym, z czego jest zrobiona membrana.

Ostatnią kwestią, za którą jest odpowiedzialny specjalistyczny środek do prania, jest sprawa impregnatu na kurtce. Niektóre kurtki pokrywane są dodatkowymi impregnatami, które sprawiają, że woda skrapla się i spływa z powierzchni materiału. Dedykowany środek do prania odzieży turystycznej sprawi, że impregnat nie zostanie sprany i pozostanie na kurtce w odświeżonej od kurzy i pyłu formie.

Podsumowując: W przypadku odzieży nieposiadającej membrany, jak koszulki czy bluzy, możemy używać zarówno specjalnego środka do prania odzieży turystycznej, jak i prać w delikatnych płynach bez lanoliny. Jeśli chcemy wyprać softshell lub kurtkę z membraną, warto sięgnąć po dedykowany środek.

Wśród popularnych i sprawdzonych marek środków do prania odzieży turystycznej możemy polecić amerykańską markę Atsko oraz europejskie firmy, takie jak Nikwax czy Storm.

 

Czasem by gdzieś dotrzeć, trzeba się sporo natrudzić (i ubrudzić). Odpowiedni środek do prania odzieży turystycznej poradzi sobie ze wszystkimi plamami. Fot. IG @podrozujaca.mama

 

 

5. Podstawowe zasady prania odzieży turystycznej

Zanim przejdziemy do szczegółów, ustalmy jedną kwestię: Zawsze, ale to zawsze sprawdzaj metkę produktu, na której znajdziesz dokładne instrukcje od producenta.

Na każdej koszulce, bluzie, spodniach czy kurtce, znajdziesz we wnętrzu metkę z piktogramami, które powiedzą Ci: w jakiej temperaturze prać (zwykle 30°C, czasem 40°C), czy można wirować, jak wygląda kwestia suszenia itd. Czasem nawet niewielki dodatek innego materiału może zmieniać zalecaną wysokość temperatury, wirowania czy suszenia danego produktu, warto więc się zapoznać z tymi metkami, zanim „na pewniaka” wrzucimy naszą odzież do pralki.

 

Tego nigdy nie używaj!

 

Za chwilę dowiesz się, jak należy prać odzież turystyczną i sportową, zanim jednak o tym opowiemy, chcemy zaznaczyć, w czym tego nigdy nie robić.

Nigdy nie używaj klasycznego proszku do prania.  Najbardziej znany i polecany proszek do prania będzie dużo gorszy od najtańszego płynu do prania. Dlaczego? Pranie odzieży turystycznej odbywa się głównie w niskiej temperaturze, z uwagi na specyfikę włókien. W obrębie 30°C proszek nie rozpuści się od razu, a jego drobinki będą szorować i niszczyć delikatne włókna poliestrowe. W przypadku kurtek z membraną istnieje jeszcze szansa, że drobinki dostaną się w drobne pory membrany i zaczną ją rozrywać. Innymi słowy – kurtka z membraną już po jednym praniu może przestać być wysoce wodoodporna.

Nigdy nie używaj płynu do płukania – zmiękczacza. Dlaczego? Jak sama nazwa wskazuje, są to płyny, które mają z jednej strony wypłukać pozostałości środka do prania, a z drugiej - zmiękczyć tkaninę. O ile w przypadku odzieży bawełnianej taki płyn może mieć jeszcze sens, o tyle w przypadku odzieży turystycznej jest czymś intensywnie szkodzącym tkaninie. Zmiękczanie rozciągliwych włókien – czy to poliestrowych, poliamidowych czy tych z dodatkiem elastanu - sprawi, że włókna te przestaną „pracować” i rozciągać się w pierwotny sposób. Dobrze przylegająca bluza sportowa może nagle wisieć na Tobie jak ubranie po starszym bracie. Wodoodporna kurtka może stać się miękka i niekomfortowa podczas noszenia.

 

Pranie koszulek sportowych, syntetycznych i tych z wełną merino

Pranie tzw. „pierwszej warstwy” nie wymaga większej wiedzy, ani w większości specjalistycznych środków. Niemniej jednak, aby zachować właściwości materiałów powinniśmy przestrzegać kilka ważnych wskazówek.

 

KOSZULKI SYNTETYCZNE

 

Do koszulek syntetycznych możemy zaliczyć wszystkie te, które mają w swoim składzie poliester, poliamid, nylon, elastan, lycre lub inne szybkoschnące włókna. Pierzemy je często, zwykle już po jednym dniu noszenia lub po intensywnym treningu.

Najważniejsze zasady prania : niska temperatura, płyn do prania odzieży sportowej lub delikatny płyn do prania (niezawierający w swoim składzie lanoliny – środka zmiękczającego). Wirowanie dozwolone (patrz metki).

 

KOSZULKI Z WEŁNĄ KLASYCZNĄ LUB MERINO

 

Jeśli pierzesz odzież z wełną, musisz pamiętać, że jest ona dużo delikatniejsza i oprócz odpowiednich środków, potrzeba również odpowiedniego prania. Możesz oczywiście (co najczęściej zalecane) wyprać taką koszulkę ręcznie. Jeśli jednak chcesz użyć to tego pralki, oto kilka wskazówek.

Najważniejsze zasady prania : niska temperatura, płyn do prania odzieży sportowej lub delikatny płyn do prania (niezawierający w swoim składzie lanoliny – środka zmiękczającego). Dodatkowo, zarówno koszulki, jak i skarpetki z wełną merino warto prać w specjalnych woreczkach na bieliznę (dostępne w marketach za niewielką kwotę). Dzięki praniu w woreczkach – wełna nie rozciąga się w pralce oraz nie haczy o oczka odprowadzające wodę z pralki. Po wypraniu – warto suszyć ją na poziomo – np. na ręczniku położonym na suszarce. Niskie wirowanie dozwolone (patrz metki).

Zaletą odzieży turystycznej jest jej szybkie wysychanie. Jeśli na szlaku pobrudzimy spodnie, możemy je wstępnie wyczyścić wodą z butelki lub strumyka. Po powrocie warto jednak wyprać odzież zgodnie z zaleceniami producenta. Fot. IG @maddlenh

 

 

Pranie bluz sportowych i turystycznych

Tzw. popularne drugie warstwy. Bluzy sportowe, turystyczne, szybkoschnące, stretchowe – wiele nazw, ale przyświeca im jedna idea. Powinny przylegać, szybko odprowadzać pot i utrzymywać delikatnie naszą termikę ciała. Tym samym, używamy ich przez cały rok – do trekkingu, pod kurtkę narciarską, do biegania, na rower czy na spacery. To takie polary w wersji premium. Premium – bo oddychające i szybkoschnące. Większość tych bluz posiada w składzie poliester, czasem uzupełniany o elastan lub pochodne tych włókien. W każdym przypadku, bluzy te powinny być prane bez mocnych detergentów i bez używania jakichkolwiek płynów zapachowych.

Najważniejsze zasady prania: niska temperatura, płyn do prania odzieży sportowej lub delikatny płyn do prania (niezawierający w swoim składzie lanoliny – środka zmiękczającego). Wirowanie dozwolone (patrz na metkę). Jeśli masz miejsce w domu – możesz taką bluzę suszyć nawet na wieszaku w pozycji wiszącej.

 

 

Pranie kurtek typu softshell

Na rynku możemy znaleźć zarówno „klasyczne” softshelle – czyli takie, które nie posiadają żadnej dodatkowej powłoki w postaci membrany, jak i takie, które są o nią uzupełnione.

W przypadku tych pierwszych – softshelli bez membrany, pranie wygląda praktycznie identycznie jak w przypadku klasycznych bluz turystycznych. Jednak nieco inaczej wygląda już kwestia, gdy softshell posiada wiatroszczelną membranę.

Najważniejsze zasady prania: niska temperatura, płyn do prania odzieży sportowej (w przypadku jakichkolwiek produktów posiadających membranę nie zalecamy używania standardowych płynów do prania), bez wirowania. Nie jest wskazane wirowanie odzieży z membraną, gdyż zbyt duża siła odśrodkowa może uszkodzić jej strukturę. Nawet jeśli nie będzie to widoczne gołym okiem, możemy to odczuć podczas silniejszego wiatru lub deszczu.

 

Kurtki typu softshell łatwo się pierze, a po wypraniu szybko schną. Pamiętaj jednak, aby użyć odpowiedniego środka do prania, by zachować wszystkie właściwości swojej kurtki i przedłużyć jej żywotność. Fot. IG @lucmood2

 

Pranie kurtek przeciwdeszczowych z membraną – tzw. hardshelli

O hardshellu mówimy wtedy, gdy kurtka posiada wodoodporną membranę oraz podklejane szwy. Choć nazwa ta przylgnęła do cienkich kurtek trekkingowych bez podszewki, to jej zakres obejmuje również te z luźną siateczką od środka. Wszystkie kurtki z membraną – czy to letnie, czy też zimowe, możemy z powodzeniem prać w pralce. Ważne są jednak tutaj zasady identyczne jak w przypadku softshella z membraną.

Najważniejsze zasady prania: niska temperatura, płyn do prania odzieży sportowej (w przypadku jakichkolwiek produktów posiadających membranę nie zalecamy używania standardowych płynów do prania), bez wirowania. Nie jest wskazane wirowanie odzieży z membraną, gdyż zbyt duża siła odśrodkowa może uszkodzić jej strukturę. Nawet jeśli nie będzie to widoczne gołym okiem, możemy to odczuć podczas silniejszego wiatru lub deszczu.

Można powiedzieć, że jedyną rzeczą, jaką dodajemy do prania kurtek z membraną jest odpowiedni środek do prania – nic więcej. Żadnych zapachów czy kapsułek 2w1. Tylko i wyłącznie dedykowany płyn do prania, dostępny w każdym sklepie turystycznym czy sportowym.

Warto też wspomnieć, że przed praniem kurtki, dobrze jest wyciągnąć szufladkę z pralki i przepłukać ją pod bieżącą wodą. Mogą się na niej znajdować pozostałości proszku, płynu do prania czy zmiękczacza, dobrze byłoby się tego pozbyć i nie mieszać 😊

 

Pranie odzieży z wypełnieniem syntetycznym

Wszystkie kurtki, które posiadają sztuczny puch lub tzw. wypełnienie syntetyczne, możesz z powodzeniem prać w pralce. Plusem takich kurtek jest to, że nie musisz się martwić o zbicie się wypełnienia, jak to bywa w przypadku kurtek z naturalnych puchem. We wnętrzu tych kurtek znajduje się najczęściej włóknina poliestrowa lub rzadziej watolina. Ta pierwsza jest lekka i pochodzi najczęściej z włókien poliestrowych. Ta druga to gruba i puszysta dzianina wytwarzana z przędzy bawełnianej i wełnianej. Klasyczną watolinę możemy już spotkać najczęściej w bardzo tanich kurtkach, stąd też nikła szansa, że kupisz kurtkę z takim wypełnieniem w jakimkolwiek sklepie turystycznym.

Jak już wspomnieliśmy, odzież z wypełnieniem syntetycznym – z włókniny poliestrowej, może być prana z powodzeniem w pralce. Zasady są identyczne, jak w przypadku odzieży z membraną, ponieważ najczęściej kurtki takie pokrywane są dodatkowymi, specjalnymi repelentami, które zapobiegają wnikaniu pierwszej wody w materiał.

Najważniejsze zasady prania: niska temperatura, płyn do prania odzieży sportowej (ze względu na dobre przepłukiwanie włókniny poliestrowej i brak reakcji na impregnat), niskie wirowanie. Po praniu kurtka może wysychać na wieszaku.

 

Pranie odzieży z naturalnym puchem

Kurtki z naturalnym puchem wymagają nieco więcej czasu na odpowiednie wypranie i wysuszenie. Musisz bowiem wiedzieć, że zaraz po wypraniu kurtki z naturalnym puchem powinieneś ją od razu wysuszyć. Puch powinien być suszony i rozbijany, aby nie martwić się o to, że straci swoją sprężystość.

Najważniejsze zasady prania: przed wrzuceniem kurtki do pralki, możesz ją położyć w wannie i namoczyć poprzez oblanie wodą z prysznica. Namoczenie kurtki przed wrzuceniem do pralki może zmniejszyć szansę na zbicie się puchu podczas prania. Niska temperatura, płyn do prania kurtek z naturalnym puchem lub dobry płyn do prania odzieży turystycznej (w jednym i drugim przypadku odpowiedni środek zadba również o sprężystość włókien). Ustaw niskie wirowanie. Przed załączeniem się płukania możesz zatrzymać pralkę i wrzucić do pralki kilka piłeczek tenisowych. Pomogą one w rozbiciu puchu w momencie płukania.

Po wypraniu, kurtkę z puchem należy od razu wysuszyć – jeśli masz suszarkę bębnową możesz jej użyć (sprawdź metkę). Jeśli nie – rozłóż ręcznik na pralce, połóż na nim kurtkę i postaraj się odciągnąć jak najwięcej pozostałej w kurtce wody. Weź suszarkę do włosów i kieruj ją na kurtkę, sprawdzając we wszystkich miejscach czy puch nie jest zbity – póki będzie mokry, możesz go oddzielić od siebie. Dopiero lekko wilgotnawą kurtkę możesz zawiesić na wieszaku. Pamiętaj, by nie przegrzać suszarki!:)

 

6. Podsumowanie

Pranie odzieży turystycznej nie jest czarną magią. Musimy pamiętać, że odzież outdoorowa uszyta jest najczęściej z różnego typu materiałów syntetycznych i często powleczona dodatkowymi powłokami – czy to w postaci membrany, czy w postaci zewnętrznej impregnacji. Aby zachować ich jakość i nie stracić właściwości, warto prać odzież w dedykowanych do tego środkach. Tak jak butów ze skóry nie będziesz czyścił pastą bhp, tak kurtki z membraną nie możesz prać w proszkach.

Na rynku znajdziesz wiele różnych firm specjalizujących się w produkowaniu środków do prania softshelli czy kurtek z membraną. W przypadku klasycznych sportowych koszulek czy bluz – z reguły wystarczy delikatny płyn do prania bez dodatków zmiękczających. Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz porady – zawsze warto przy zakupie zapytać sprzedawcę o kwestię prania danego produktu.

Pamiętaj również, że po każdym praniu warto rozważyć odświeżenie impregnacji na wodoodpornej kurtce czy softshellu.

Jak to zrobić? Dowiesz się w naszym poradniku IMPREGANCJA ODZIEŻY TURYSTYCZNEJ😊

 

AUTOR : SEBASTIAN LIBAN, ALPINE PRO

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium