Impregnacja odzieży turystycznej

Impregnacja odzieży turystycznej

Impregnacja odzieży turystycznej

 

Pranie wydaje się czymś naturalnym i oczywistym. Często jednak zapominamy o odpowiedniej impregnacji naszej odzieży turystycznej. To istotny punkt jej konserwacji, gdyż dobrze zabezpieczona odzież nie nasiąknie wodą, szybko wyschnie i będzie łatwiej ją wyczyścić. O tym dlaczego warto impregnować swoją odzież i jak to robić dowiesz się z naszego poradnika.

 

Spis treści :

  1. Czym jest impregnacja?
  2. Czy nową odzież należy od razu impregnować?
  3. Impregnacja osłabia oddychalność odzieży?
  4. Kiedy należy impregnować swoją odzież
  5. Co można zaimpregnować?
  6. Rodzaje impregnatów do odzieży turystycznej
  7. Który impregnat lepszy – w płynie czy w sprayu?
  8. Podsumowanie

 

1. Czym jest impregnacja?

Impregnacja w odzieży turystycznej odnosi się do zabezpieczenie materiału wierzchniego – kurtki, softshella czy spodni, specjalnym repelentem. Jego zadaniem jest odpychanie pierwszych kropel wody i brudu od materiału. Stworzenie takiej hydrofobowej powłoki sprawia, że woda nie wsiąka od razu w materiał. Impregnowanie kurtki nie czyni jej wodoodporną – od tego jest membrana umieszczona zwykle pod materiałem. Jednak odpowiednie zabezpieczenie materiału wierzchniego pozwoli na dłuższą ochronę przed przemoczeniem oraz na szybkie wysychanie odzieży po dotarciu do domu, kwatery czy schroniska. Może to być kluczowe, szczególnie jeśli planujemy dalszą wędrówkę.

 

2. Czy nową odzież należy od razu impregnować?

Nie, nowe kurtki czy softshelle są zwykle impregnowane już na etapie produkcji - jest to standardowa praktyka. Tym samym, od razu po zakupie możesz z powodzeniem używać swojej nowej kurtki, a kwestią impregnacji zająć się dopiero po sezonie.

Musisz też pamiętać, że w zależności od materiału wierzchniego – na jednej kurtce impregnat utrzyma się dłużej, a na drugiej krócej. Tym samym, jeśli wybrałeś kurtkę posiadającą nieco grubszy, sztywniejszy materiał lub rozciągliwy i gęsto tkany – nie ma najmniejszej potrzeby impregnowania kurtki od razu po zakupie. Jeśli jednak Twoja kurtka posiada lekki, delikatny materiał i do tego spodziewasz się ulewnych deszczy podczas wyprawy – możesz dla pewności spryskać nową kurtkę przed wyjazdem.

 

 

Nowa odzież powlekana jest impregnatem już w fabryce. Nawet po długim deszczu nadal utrzymuje się powłoka hydrofobowa, powodująca perlenie wody na materiale. Fot. IG @podrozujaca_mama

 

3. Impregnacja osłabia oddychalność odzieży?

To dość istotne pytanie i kwestia wymagająca wyjaśnienia. Warto więc chwilę się nad nią pochylić. Jak już wiemy, impregnacja odzieży turystycznej to nic innego, jak powleczenie materiału wierzchniego specjalnym repelentem odpychającym wodę. Jednocześnie, jeśli dodamy jakąkolwiek warstwę, to będzie ona kolejną barierą dla pokonania dla wydostającego się spod odzieży potu. Odpowiedź brzmi więc twierdząco – każda impregnacja zawsze nieco osłabi oddychalność.

Po co więc to robić? Przyjrzyjmy się temu z drugiej strony. Materiał niezaimpregnowanej kurtki zacznie chłonąć wodę. Woda nie przedostanie się do środka, zatrzymując się na wodoodpornej membranie umieszczonej pod materiałem. Jednak nasz pot będzie miał jeszcze cięższe zadanie. Oprócz tego, że musi pokonać ewentualną podszewkę, membranę, to jeszcze nasączony wodą materiał. W tym wypadku ciężko mówić już o jakiejkolwiek oddychalności.

Dochodząc do konkluzji możemy powiedzieć, że każda impregnacja odzieży osłabi jej oddychalność. Jednak brak dodatkowego zabezpieczenia materiału może spowodować zablokowanie przepuszczalności w odzieży, jeśli materiał wierzchni będzie nasiąknięty wodą.

Firmy zajmujące się profesjonalnie produkcją impregnatów do odzieży turystycznej ciągle doskonalą swoje produkty, aby zapewnić wysoką hydrofobowość materiału i jednocześnie jak najmniej blokować oddychalność.

 

4.Kiedy należy impregnować swoją odzież?

Wiemy już, że nowe kurtki są zwykle impregnowane już w fabryce i w większości nie ma potrzeby, aby zabezpieczać je dodatkowym preparatem od razu po zakupie. Kiedy to jednak robić w trakcie sezonu? Jak często powinno się impregnować kurtki? Czy należy robić to po każdym praniu?

Nie ma stałego kalendarza, w którym powinieneś impregnować kurtkę raz czy dwa razy w sezonie. Z reguły warto impregnować kurtkę od razu po praniu. O ile pierzesz ją raz w roku, to i zapewne raz w roku będziesz impregnował. Pamiętaj, że niektóre miejsca, takie jak ramiona, zgięcia łokci czy miejsce zapinania pasa biodrowego są szczególnie wrażliwe na przetarcia. Tym samym, w tych miejscach najszybciej zacznie „znikać” impregnat. Jeśli potrzebujesz – możesz w trakcie sezonu delikatnie spryskać same ramiona na kurtce, wzmacniając tym samym najbardziej wrażliwe miejsca.

Jeśli jeszcze nie planowałeś prania, a Twoja kurtka już chłonie każdą kroplę deszczu – jest to sygnał, że trzeba ją zaimpregnować. Przed tym, dobrze byłoby ją wyprać i odświeżyć. Nawet jeśli nie widzisz na niej większych zabrudzeń.

 

5.Co można zaimpregnować?

Zastanawiasz się co można zaimpregnować? Przede wszystkim każdą kurtkę z membraną lub softshell. Jeśli używasz również wodoodpornych lub softshellowych spodni – je również możesz zabezpieczyć przed wodą. Jednak dobry impregnat do odzieży przyda Ci się nie tylko w przypadku odzieży z membraną.

Generalnie zasada mówi, że wszystko co może przyjąć impregnat – można zaimpregnować. Tym samym, jeśli posiadasz pikowaną kurtkę, która łapie już pierwsze krople deszczu – możesz ją również spryskać odpowiednim impregnatem. Nie stanie się ona wodoodporna, jednak wytrzyma niewielki deszcz i szybciej podeschnie, gdy wrócisz do domu.

Oprócz odzieży, impregnuje się też buty, ale i powłoki od namiotów, parasole czy poduszki ogrodowe. Wszystko co może być narażone na szybkie wnikanie wody. Każdy producent posiada określoną gamę swoich produktów – zawsze dopasuj odpowiedni środek do tego, co zamierzasz impregnować.

 

 

W większości sklepów stacjonarnych Alpine Pro możesz znaleźć sprawdzone i popularne marki produkujące impregnaty do odzieży turystycznej – m.in. Atsko czy Storm

 

6.Rodzaje impregnatów do odzieży turystycznej

Pomimo dużej ilości firm oferujących impregnaty do odzieży turystycznej, istnieją generalnie dwa typy środków, którymi możesz zabezpieczyć swoją odzież. Różnią się one sposobem, w jaki będziesz nanosił impregnat na materiał.

 

IMPREGNAT W PŁYNIE

 

Pierwszym z nich jest impregnat w płynie. Jest to środek, który wlewasz w miejsce płynu do płukania. To jedyny przypadek, gdzie do prania odzieży turystycznej używamy dwóch środków – czyszczącego i impregnującego. W miejsce komory na środek do prania wlewamy płyn do prania odzieży turystycznej. W miejsce płynu do płukania – wlewamy impregnat. Pamiętaj, aby przed tymi czynnościami dobrze wyczyścić szufladkę z pralki, aby pozbyć się z niej wszystkich pozostałości po mocniejszych detergentach.

Po wlaniu środka do prania oraz impregnatu, ustawiamy program w pralce dla odzieży sportowej lub program delikatny. Ważne w tym miejscu jest również to, aby wyłączyć wirowanie, ponieważ ze względu na specyfikę membran, kurtek wodoodpornych nie powinno się wirować.

Kiedy pralka wypierze kurtkę w odpowiednim środku, rozpocznie się ostatni cykl – płukanie. Jako że zamiast środka do płukania wlaliśmy impregnat, czysta i mokra kurtka będzie się w tym momencie namaczać się w impregnacie. Po zakończeniu prania, mokrą i cieknącą kurtkę powinniśmy rozwiesić, aby wyschła. Gdybyśmy ją wcześniej odwirowali, to oprócz dużej szansy na uszkodzenie membrany, odciągnęlibyśmy z kurtki również cały impregnat, którym była nasączona.

Niektórzy producenci impregnatów w płynie zachęcają również, aby w momencie gdy kurtka jest jeszcze lekko wilgotna, wysuszyć ją suszarką, aby w pełni aktywować środek impregnujący. Warto więc dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi danego preparatu, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

 

IMPREGNAT W SPRAYU

 

Drugim z impregnatów używanych do odzieży turystycznej jest impregnat w sprayu. Jest to środek, którego używamy już bezpośrednio na materiał zewnętrzny kurtki lub spodni. Przed zaimpregnowaniem, odzież powinna zostać wyprana w odpowiednim środku, a następnie powinna wyschnąć. Dopiero wtedy powinno nakładać się impregnat w sprayu.

Przed przystąpieniem do impregnacji, powinieneś wybrać do tego odpowiednie miejsce. Zaleca się impregnowanie na otwartej przestrzeni, jak ogród czy balkon. Jeśli nie masz takiej możliwości – możesz zabezpieczyć kurtkę np. w łazience, jednak postaraj się o odpowiednią ochronę na drogi oddechowe oraz maksymalną wentylację pomieszczenia. Impregnaty do kurtek potrafią być intensywne, jednak z reguły szybko wietrzeją. Niemniej - niezwykle ważne jest, żebyś zadbał o to, aby nie wdychać rozpylonej zawartości.

Impregnat w sprayu powinno się rozpylać równomiernie na odzież, z odległości ok. 15cm. Materiał może nieco ściemnieć na początku, jednak po wyschnięciu powróci do swoich kolorów.

Niektórzy producenci zalecają, aby po wyschnięciu impregnatu na kurtce, pozostawić ją zawieszoną od 8 do nawet 24h, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Kiedy zapach już zwietrzeje, możesz ją z powodzeniem zawiesić w domu, w przewiewnym miejscu (nie w szafie) do zakończenia procesu utwardzania się preparatu.

 

7.Który impregnat lepszy – w płynie czy w sprayu?

Który zatem z impregnatów będzie lepszy – ten dodawany zamiast płynu do płukania, czy ten w aerozolu? Pod względem wygody – ten w płynie. Pod względem efektywności i działania – ten w sprayu.

Impregnat w płynie dodawany w miejsce płynu do płukania jest szybką i wygodną opcją zaimpregnowania kurtki już na etapie prania. Z pralki wyciągamy mokrą kurtkę, która musi tylko obcieknąć, a następnie wyschnąć. Nie potrzebujemy robić generalnie nic więcej. Jest to świetna opcja dla tych, którym się śpieszy lub którzy nie mają czasu pryskać swojej kurtki sprayem.

Warto jednak wiedzieć, że impregnowanie podczas końcowej fazy prania ma też swoje wady. Niestety, środek do impregnacji w płynie nie jest inteligentny i nie jest w stanie powlec tylko wybranych przez nas części ubrania. Przy takim zabiegu, kurtka jest zaimpregnowana cała… również w środku. Tym samym, tworzysz kolejną barierę dla potu i musisz liczyć się z tym, że do momentu, aż naturalnie nie wytrzesz warstwy ze środka – kurtka będzie oddychała słabiej.

Impregnat w płynie utrzymuje się również nieco krócej niż jego odpowiednik w sprayu - tym samym, szybciej zauważysz jego zużycie i nasiąkanie materiału wodą.

W przypadku impregnatu w sprayu, pryskamy tylko to, co ma być zabezpieczone – czyli materiał wierzchni. Ze względu na nierozcieńczoną formułę taki środek na pewno dłużej się utrzyma i będzie bardziej efektywny. Musimy tutaj jednak poświęcić chwilę czasu, by spryskać kurtkę samodzielnie.

8.Podsumowanie

Dla utrzymania w pełni funkcjonalnej odzieży turystycznej, impregnacja jest równie ważna co regularne pranie. To nie tylko kwestia zachowania wodoodporności czy szybkiego schnięcia, ale także utrzymania wszystkich właściwości, które sprawiły, że wybraliśmy daną kurtkę czy spodnie. Dlatego oprócz odpowiedniego czyszczenia, impregnacja staje się obowiązkowym krokiem w pielęgnacji naszej odzieży outdoorowej.

Większość kupowanych przez nas kurtek trekkingowych, softshelli, czy wodoodpornych spodni jest już powlekana fabrycznym impregnatem na etapie produkcji. Ważne jest jednak, by go odświeżać – po praniu lub w miarę bieżących potrzeb – miejscowo.

Na rynku znajdziesz dużo firm produkujących przeznaczone do odzieży turystycznej impregnaty – zarówno w formie płynu, jak i sprayu. Warto dopasować odpowiedni impregnat do swoich potrzeb.

Odpowiednia impregnacja nie tylko wydłuży żywotność naszej odzieży, ale też pozwoli nam zwiększyć jej funkcjonalność oraz ułatwić jej późniejsze czyszczenie czy wysychanie.

Pamiętaj również, że przed każdą impregnacją warto odświeżyć swoją kurtkę lub softshell.

Jak to zrobić? Dowiesz się w naszym poradniku JAK PRAĆ ODZIEŻ TURYSTYCZNĄ?

 

Impregnuj z głową, odkrywaj bez ograniczeń - bo przygoda zaczyna się od zadbanej odzieży!

 

AUTOR: SEBASTIAN LIBAN, ALPINE PRO

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium